2022-12-19 Novice o proizvodih

Alfa Laval bo tehnološki partner pri prvem projektu na svetu, ki bo prikazal celovito zajemanje ogljika na ladjah v velikem obsegu

Alfa Laval bo tehnološki partner v skupnem projektu, ki so ga sprožili Globalni center za razogljičenje pomorskega prometa (GCMD), Pobuda za podnebje nafte in plina (OGCI) in družba Stena Bulk, da bi raziskali zajemanje, shranjevanje in raztovarjanje ogljikovega dioksida (CO2) na krovu ladij. Alfa Laval bo v projekt vnesel tehnološko in inženirsko strokovno znanje, ki bo pomagalo razumeti izzive in priložnosti uporabe tehnologije zajemanja ogljika na ladjah. Ta projekt bo še en velik korak na poti k cilju družbe Alfa Laval za dekarbonizacijo.

 

Alfa Laval s ponosom sodeluje z Globalnim centrom za razogljičenje pomorskega prometa (GCMD), Pobudo za podnebje za nafto in plin (OGCI), družbo Stena Bulk in drugimi vodilnimi akterji iz energetske in ladijske industrije pri zagonu dvoletnega projekta za predstavitev obsežnega zajemanja ogljika na ladjah. Projekt ReMarCCAbLE (Realising Maritime Carbon Capture to demonstrate the Ability to Lower Emissions) je prvi projekt na svetu, katerega cilj je prikazati celovito zajemanje ogljika na ladjah v velikem obsegu. Sedemčlanski konzorcij bo na tankerju Stena Bulk MR preizkusil enoto za zajemanje ogljika, da bi ocenil operativne izzive na ladji na morju in opredelil morebitne ukrepe za zmanjšanje stroškov za prihodnjo komercialno uporabo. Uspeh projekta ReMarCCAbLE lahko pospeši komercialno uporabo tehnologije za zajemanje ogljika na ladjah do leta 2026.

Profesor Lynn Loo, izvršni direktor GCMD, pravi: »Pri GCMD smo ponosni, da smo zbrali močno skupino zainteresiranih strani za pilotni projekt ene od srednjeročnih rešitev, potrebnih za pomoč pomorskemu sektorju pri razogljičenju. Projekt ReMarCCAbLE je v skladu s cilji GCMD za zmanjšanje ovir za sprejetje, da bi mednarodni ladijski promet lahko dosegel ali presegel cilje Mednarodne pomorske organizacije (IMO) za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za leti 2030 in 2050. Veselimo se, da bomo lahko izkoristili strokovno znanje družbe Alfa Laval na tem področju in tako omogočili pilotni projekt.«

Korak v smer razogljičenja

Alfa Laval je v preteklosti že sodeloval pri testnih projektih in študijah zajemanja ogljika, projekt ReMarCCAbLE pa bo pripomogel k nadaljnji širitvi znanja na tem področju. S sodelovanjem v tem prestižnem projektu želi Alfa Laval raziskati potencial tehnologije za doseganje ciljev razogljičenja, oceniti veljavnost tehničnih predpostavk iz študije izvedljivosti, ki jo je pripravil konzorcij, ter analizirati izzive integracije in obratovanja, ki so povezani z vgradnjo in delovanjem tehnologije med plovbo.

Sameer Kalra, predsednik oddelka za pomorski promet pri družbi Alfa Laval, pravi: »Ker bo proizvodnja goriv brez ogljika v velikem obsegu trajala še nekaj časa, vidimo zajemanje ogljika v kombinaciji z gorivi z nizkimi emisijami ogljika kot eno od možnih poti za pomoč ladijski industriji pri usmerjanju v prihodnost brez ogljika. Zato je to partnerstvo odlična priložnost za razvoj takšne rešitve. Oceniti želimo komercialne in okoljske posledice ter opredeliti izzive in priložnosti pri izvajanju sistema za zajemanje ogljika na krovu plovila. Ugotovitve bodo pomagale pri razvoju tehnologije v velikem obsegu.«

Idealen tehnološki partner

Projekt ReMarCCAbLE je eden od številnih projektov družbe Alfa Laval s poudarkom na trajnosti. Alfa Laval bo s svojim tehničnim znanjem na področju toplotnega upravljanja in tehnologije za zmanjševanje emisij odigral ključno vlogo pri pospeševanju tega projekta za zajemanje ogljika na krovu. Projekt je razdeljen na tri faze. Alfa Laval bo že v prvi fazi projekta ključno sodeloval pri načrtovanju, inženiringu, testiranju in namestitvi rešitve na tanker MR. Alfa Laval bo projekt podprl ne le s svojimi tehnološkimi izkušnjami na tem področju, temveč bo dal na voljo tudi center za preizkušanje in usposabljanje Alfa Laval za preizkušanje naprave za zajemanje ogljika in usposabljanje posadke, preden bo naprava nameščena na ladji.

»Za nas je pomembno, da smo v ospredju razvoja novih trajnostnih tehnologij in podpiramo njihov razvoj v okoljsko ter ekonomsko upravičeno rešitev, ki lahko koristi našim strankam,« pravi Sameer. »Dekarbonizacija pomorske industrije zahteva poleg prehoda na zelena goriva tudi širok nabor tehnologij za zmanjševanje emisij. Želimo olajšati razvoj takšnih tehnologij in pomagati zmanjšati ogljični odtis plovil.«

Če želite izvedeti več o poti družbe Alfa Laval k trajnostnemu ladijskemu prometu, obiščite www.alfalaval.com/marine

 

 

Stena Bulk ship carbon capture with Alfa Laval

Sorodna vsebina: